Question Details

[solution]: Please answer the following questions correctly. If you're having


Answer download
More Details:

You will need to make up all figures by yourself - they are not inlcuded you simply input your own figures throughout


Manufacture a basketball. You do not actually need to manufacture something, but will proceed through the assignment as if you were planning on manufacturing the item you have selected. The product should require materials and labor and be something that you are familiar with in process from start to finish. The product must be useful and marketable. 

raw materials will include: 

cost of rubber for internal bladder

cost of air tip

cost of sting to wrap internal bladder

cost of rubber for 6 external flaps

cost of embossed logo for outside of ball

Perform the following steps:


1) Prepare the following budgets for 1 quarter, broken down monthly, regarding your chosen item:

estimated sales budget

estimated direct materials budget

estimated direct labors budget

estimated manufacturing overhead budget

estimated selling and administrative expenses

estimated income statement.

2) Classify all manufacturing costs and selling and administrative expenses as either variable or fixed.

3) Prepare a contribution margin income statement separating all variable and fixed costs into their own categories.

4) Determine the breakeven point in units and dollars. Also determine the number of units and dollars that need to be sold to make a target profit of $5,000 a month.

Answer the following question: If you had to improve the bottom line, what would you do and what concerns would you have going forward?

Choose a piece of equipment that you might consider purchasing to increase production of your item and address the following questions: What types of capital budgeting factors would you look at when deciding whether to do this? What would be the relevant costs that you would consider in this decision?


Budgeting

 

Monthly Budget

 

Estimated sales budget

 

Units

 

Sales price per unit

 

Estimated Sales

 


 

1000 basketballs

 

$ 10

 

$ 10,000

 


 

Estimated direct materials budget

 

Budgeted production units

 


 

1000...

 


Solution details:
STATUS
Answered
QUALITY
Approved
ANSWER RATING

This question was answered on: Dec 18, 2020

PRICE: $18.50

Solution~00031148033697.zip (25.37 KB)

Buy this answer for only: $18.50

This attachment is locked

We have a ready expert answer for this paper which you can use for in-depth understanding, research editing or paraphrasing. You can buy it or order for a fresh, original and plagiarism-free copy (Deadline assured. Flexible pricing. TurnItIn Report provided)

Pay using PayPal (No PayPal account Required) or your credit card . All your purchases are securely protected by .
SiteLock

About this Question

STATUS

Answered

QUALITY

Approved

DATE ANSWERED

Dec 18, 2020

EXPERT

Tutor

ANSWER RATING

GET INSTANT HELP/h4>

We have top-notch tutors who can do your essay/homework for you at a reasonable cost and then you can simply use that essay as a template to build your own arguments.

You can also use these solutions:

  • As a reference for in-depth understanding of the subject.
  • As a source of ideas / reasoning for your own research (if properly referenced)
  • For editing and paraphrasing (check your institution's definition of plagiarism and recommended paraphrase).
This we believe is a better way of understanding a problem and makes use of the efficiency of time of the student.

NEW ASSIGNMENT HELP?

Order New Solution. Quick Turnaround

Click on the button below in order to Order for a New, Original and High-Quality Essay Solutions. New orders are original solutions and precise to your writing instruction requirements. Place a New Order using the button below.

WE GUARANTEE, THAT YOUR PAPER WILL BE WRITTEN FROM SCRATCH AND WITHIN YOUR SET DEADLINE.

Order Now